Liečba bolesti hrdla

Menšie ťažkosti s bolesťou hrdla sa dajú zvládnuť samoliečbou. Bolesť hrdla možno účinne zmierniť voľnopredajnými liekmi na bolesť hrdla vo forme pastilieksprejov alebo roztokov ako je Tantum Verde. Je dôležité, aby liek pôsobil protizápalovo, proti bolesti hltanu a dutine ústnej a zároveň proti baktériám a kvasinkám. Protizápalový účinok v praxi znamená zmenšenie opuchu v hrdle a uľahčenie prehltávania. Pôsobenie proti bolesti prináša rýchlu úľavu od bolesti hrdla spojenej so zápalom. Účinok na baktérie a kvasinky má preventívny cieľ  a chráni pred vznikom sekundárnej infekcie, nakoľko najčastejšou príčinou bolesti hrdla sú vírusy. Preto je vhodné vybrať taký voľnopredajný registrovaný liek, u ktorého sú všetky tieto účinky klinicky overené.

Pri liečbe by sa organizmus nemal preťažovať, ideálne je na pár dní si ľahnúť. Je nutné dodržiavať pitný režim (najmä pri horúčkach) a vzdať sa fajčenia. Uzdraveniu napomáha aj suchý zábal krku. V prípade bakteriálnych angín sa osvedčil Priessnitzov zábal – na krk sa dá mokrá, ale vyžmýkaná látka namočená vo vode izbovej teploty, na ňu suchá silnejšia látka, prípadne ešte šál. Zábal sa dá z hrdla dole asi po hodine, môže sa opakovať niekoľkokrát denne.

Pokiaľ je bolesť hrdla sprevádzaná vysokými teplotami a veľkými ťažkosťami s prehĺtaním, je potrebné vyhľadať praktického lekára. Ten po vyšetrení ústnej dutiny a podľa ďalších príznakov (charakter bolesti, doba jej trvania, okolnosti jej vzniku a zhoršovania, prípadne steru z krku a mandlí) nasadí liečbu. Bakteriálna infekcia sa obyčajne lieči celkovými alebo lokálnymi antibiotikami, u vírusovej infekcie sú antibiotiká neúčinné a preto sa znižuje teplota a používajú sa lieky obmedzujúce bolesť hrdla. Lekára tiež treba vyhľadať vždy, pokiaľ bolesť hrdla trvá dlhšie ako týždeň, alebo je sprevádzaná závažnejšími alebo neobvyklými príznakmi (sťažené dýchanie a prehĺtanie, bolesť čeľustných kĺbov, krv v slinách alebo bolesť v uchu).

Ak má praktický lekár podozrenie na závažnejšie ochorenie, pošle vás k otorinolaryngológovi (ORL).