Čo je to bolesť hrdla

Bolesť hrdla, zjednodušený názov pre bolesť hltanu a dustiny ústnej nás trápi pomerne často. Údaje od praktických lekárov hovoria o tom, že až jedna tretina pacientov k nim prichádza práve z tohoto dôvodu. Bolesť hrdla sprevádzaná sčervenaním a opuchom, škrabaním, pálením, chrapotom alebo ťažkosťami pre prehĺtaní nie je sama o sebe ochorením. Väčšinou ide o jednoduché príznaky spojené s infekčným ochorením dýchacích ciest. Najčastejším pôvodcom bolesti hrdla sú virusy, asi v 90-95% prípadov a preto užívanie antibiotík je v týchto prípadoch neúčinné a zároven škodlivé.  Vzácne sa môže jednať o prejav závažnejších ochorení, ako je rakovina hltanu alebo rakovina pažeráka.

V prípade ľahkých ťažkostí možno tento problém zvládnuť samoliečbou. Pokiaľ sa bolesť hrdla objavuje dlhodobo alebo opakovane, je vhodné navštíviť lekára. Okrem iného aj preto, že v extrémnych prípadoch môže bolesť hrdla viesť až k podstatnému obmedzeniu príjmu potravy a tekutín, čo môže mať pre organizmus negatívne dôsledky.

Príčinou bolesti hrdla je zápal. Jedná sa o prirodzenú obrannú reakciu organizmu na rôzne cudzie podnety - prítomnosť škodlivých vírusov, baktérií, kvasiniek alebo mechanického poranenia. Ako sa zápal prejavuje, vedeli už v starovekom Ríme. Štyri základné príznaky sú začervenanie, opuch, zvýšenie teploty postihnutého miesta a spomínaná bolesť.

Je veľmi ťažké rozlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu dýchacích ciest, pretože príznaky sú veľmi podobné - bolesť hrdla, opuch, škrabanie, pálenie, sčervenanie, sťažené prehĺtanie, pocit uviaznutého sústa v hrdle. Riešením je čo najskôr potlačiť zápal, čím ustúpia vyššie uvedené príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Ak sa objaví teplota okolo 38 stupňov Celzia, treba navštíviť lekára, ktorý môže zvážiť nasadenie celkových antibiotík. 

Ochorení prejavujúcich sa bolesťou hrdla je však oveľa viac. Ohlasuje sa tak napríklad aj závažnejšia mononukleóza, refluxné ochorenie pažeráka (známe pálenie záhy) alebo zväčšená štítna žľaza. Dôvodom bolesti hrdla však môžu byť aj alergie (tvorí sa viac hlienu a sliznice opúchajú), znečistené ovzdušie, tabakový dym alebo suchý vzduch.